Contesting

Hora Svatého Šebestiána – Zimní QRP závod 3.2.2019

To byl zase jednou nápad. Vymýšleli jsme víkendové aktivity a hned nás zaujal QRP závod, o kterém už jsme dlouho uvažovali. Předpověď počasí, která slibovala orkán a vydatné sněžení nás neodradila a jak jsme později zjistili, ani nezklamala. Přivstali jsme si a vyrazili z Prahy směrem na kótu. Sněžilo hned od rána.Chvílemi nebylo poznat, jestli jsme na silnici, nebo již mimo, ale Daník OK3DV zvládl jizdu tak bravurně, že jí Kristýna OK1IKI téměř celou prospala. Hora Svatého Šebestiána (843 mnm) byla dosažena. Uhnízdili jsme se na pěkném místečku a  pustili jsme se do stavění stožáru a antén. 

Po pár minutách byl člověk ošlehaný větrem a zmrzlý na kost. Konečně bylo vše připraveno. Na pásmo 70 cm byla na stožár připevněná 8elm Yagi, na 2m dvojče 2x 5elm Yagi. Transceiver Icom ic – 7100 a s 10 watty už jsme volali na Prahu. Testovacím  spojením byl Tom OK1ICQ. Bohužel jsme brzy zjistili, že „dvojče“ nefunguje tak jak má a že se nám pravděpodobně do konektoru dostala voda. 

Contest začíná na 70cm. Ladíme SSB  a děláme první závodní spojení s OK1KAD, kteří jsou od nás 24 km na Klínovci. Podaří se nám nasbírat dalších 9 spojení, ale tím dvě hodiny závodění na tomto pásmu bohužel končí. Nejdelší překlenutá vzdálenost je tedy 153 km ve spojení s OK1FQK. Počasí je vážně mizerné. Daník OK3DV sice nelení a vždy vyskočí z auta, aby dotočil anténu, ale stanic je málo a každé spojení je cenné.

Přepínáme na 2m. Tady je stanic výrazně více, ale anténa, na kterou jsme spoléhali nás zklamala. Dvouhodinové závodění je tu veselejší, ale končíme s 20 QSO. Okolní stanice hlásí dvojnásobný počet spojení, ale nevadí, příště to bude třeba lepší. Nejdelší překlenutá vzdálenost je se stanicí OK2KLF – 338 km.

Balení vybavení je rychlejší, než vybalování, ale sněhu napadlo víc než dost a naše radiovozidlo se ani nehne. Chvíli se se sněhem pereme sami, ale nakonec nám místní půjčí hrablo a Martin OK1MDX se pustí do vyprošťování. Po 45 minutách a jednom propoceném triku vytlačíme vozidlo na silnici a tím jsme z nejhoršího venku.

Cesta domů je bílá, uklouzaná a pomalá, ale za tenhle zážitek se zimním qrp závodem to stálo. 

 

Ještěd – Moon contest

 

Šerlich – Moon contest, FM pohár, Čarodějnický závod

 

Dolní Břežany – FM pohár, Čarodějnický závod

 

Boubín – FM pohár

 

Rampuše – FM pohár

 

Bartošky – FM pohár

 

Hradec Králové – Provozní aktiv